%40'a varan indirimi kaçırmayın

Tillandsia Ağaç Aranjman

Tillandsia Ağaç Aranjman

Tillandsia Ağaç Aranjman 

Bitki ismi Tillandsia ssp ( Hava Bitkisi)

Bitki Boyu: 7/8cm Bitki Çapı: 5/6cm 

3 Adet Hava bitkisi ile birlikte verilmektedir.


Hava Bitkileri

Tillandsialar, genel olarak hava köklü bitkiler olarak da bilinirler, Bromeliad familyasının 600 türle temsil ettiği en geniş ailesidir. Ananas bu büyük ailenin yenilebilen tek türü olup, değişik renk ve yaprak özelliklerine sahip yüzlerce değişik bireyi vardır. Tillandsialar,  bu ailenin kuşkusuz en değişik bireyidir. Bu bitkinin en önemli özelliği sınırlı bir kök yapısı oluşturmasıdır ki, bu sığ kökleri genelde bir ağaç veya bitkiye tutunup, gerekli güneş ışığını ve suyu tutunmuş olduğu ortamdan sağlar. Diğer Brommeliad familyası türlerinde suyu depolayacak organeller mevcuttur.

Genel olarak bu bitkilerin suya ihtiyaç duymadıkları gibi yanlış bir kanı vardır. Her bitkinin olduğu gibi,  Tillandsia bitkiside su ve havaya ihtiyaç duyar ama bu ihtiyaçlarını diğer bitkiler gibi karşılamaz. Bitki genel olarak hava bitkisi olarak anıldığı için suya ihtiyaç duymadığına inanılır ama aslında hava bitkileri, toprak veya benzer bir karışıma ihtiyaç duymadan, başka bir bitkisel organizma üzerine tutunarak hayatlarını sürdüren bitkilerdir ve kesinlikle suya ihtiyaç duyarlar. Doğal ortamlarında suyu da havadaki nemden sağlarlar.

Epifitler yani hava bitkileri içine orkideler, yosunlar, bazı sukulent türleri, eğrelti otları, algler ve neredeyse tüm Bromeliad familyasını içine alan büyük bir ailedir. Bir yere tutunarak havada yaşayan bu bitkilerin ev içinde, doğal ortamdaki yaşamlarını sürdürmesine olanak yoktur bu nedenle bu bitkilerin kesinlikle bakıma ihtiyacı olacaktır.

Doğal Yaşam Alanları

Tillandsia bitkisi, genel olarak Meksika, Orta ve Güney Amerika, ABD nin güneybatı kesimlerindeki sıcak iklim kuşaklarında doğal yayılım alanı gösterir. Yoğunluklu olarak  yağmur ormanlarında, sahil bölgelerinde, çöllerde ve bataklıklarda yaşarlar. Bu alanlarda kendilerine bir ağaç bulup, bu ağaçlara tutunarak yaşarlar. Ağaç ve gövdelerdeki yarıklar, dağlık bölgelerdeki kırıklar, yoğun dallı çalılar bu bitkiler için tercih edilen evlerdir. Kentsel alanlarda bazen tellere de tutundukları görülmüştür. Yeterli güneş ışığını yakaladıklarında son derece sağlıklı bir gelişim göstereceklerdir.

Tillandsia Türleri

Xeric Tillandsialar

Xeric, Yunancada kurak veya kuraklığa uyumlu anlamına gelmektedir ki, bu tür bitkiler susuzluğa daha dayanıklı türleridir. Geniş trikomaları sayesinde ( yaprakları saran özel bir doku) uzun süre kurak ve sıcak havalarda yaşayabilirler. Bu sınıfın en önemli türleri: Tillandsia çaput medusa, Tillandsia seleriana, Tillandsia harrisii, Tillandsia filifolia, Tillandsia streptophylla, Tillandsia xerographica, Tillandsia flabellta dır.

Mesic Tillandsialar

Mesic, Yunancada orta anlamına gelmektedir, yani bu klasmandaki bitkiler, yeterli miktarda ışık ve suya ihtiyaç duymaktadır, bu türler genellikle Orta Amerika da yeterli miktarda yağışın ve güneş ışığının olduğu ormanlarda yetişirler. Uzun süreli kuraklıklara dayanıklı değildirler. Xeric türlerine göre daha hızlı bir büyüme ve gelişme hızına sahiptirler. 

Bakım  

Sulama

Tillandsialar süngere benzerler, nasıl süngeri biraz ıslattığınızda nemi uzun süre muhafaza ederse, Tillandsiaları hafif bir şekilde spreyle suladığınıza uzun süre ıslak kalabilir. Kuruduğunda yapacağınız ufak bir spreyleme ile yine uzun süre su ihtiyacını karşılayacaktır.

 TillandsialarI sulamak için birden fazla yöntem vardır ki bu bazen kafa karışıklığına yol açabilir.

Ama önce şunun altını kalın bir kırmızı kalem ile çizelim, Tillandsiaların suya ihtiyaç duymadığı bilgisi kesinlikle yanlıştır ve bitkinizin suya ihtiyacı vardır. Tüm bitkilerin fotosentez yapması için, su ve ışığa gereksinim duymaktadır.

Tillandsiaları sulamanın 3 yolu vardır;

a)       Sisleme yaparak spreyle sulama

b)      SuYa batırmak

c)       Islatmak

 

Her üç yöntemde değişik aşamalarda uygulanabilir, içinizden sizin için en uygun yöntemi seçebilirsiniz. Bu üç yöntemi deneyip tanıdıktan sonra bitkiniz için hangisinin daha uygun olduğunu zaman içinde kendiniz karar verebilirsiniz.

 

Banyolar Tillandsia İçin En İyi Yetişme Ortamı Mıdır ? 

Tillandsialar nemi havadan temin ettikleri için, genel olarak bu bitkilerin banyoda daha iyi yetişeceğine dair bir kanı vardır. Ama bu teori ile ilgili 2 tane sorun vardır. İlk olarak banyolarda genel olarak çok az doğal ışık vardır. Banyo pencereleri genel olarak mahremiyet  için şeffaf değildir ve diğer pencerelere göre ufaktır. Nem de sadece siz banyoyu kullanırken ortaya çıkar. Suyla işiniz bittikten hemen sonra nem miktarı da düşecektir. Kısacası banyodaki nem miktarı bitkiniz için biraz daha fazla nem sağlayacak olsa da yine de sulama gerekecektir. Ama banyonuzda yeterli güneş ışığı varsa, Tillandsialar için mükemmel bir ortam yaratabilirsiniz.

 

1) Sisleme Yaparak Sulama 

Sisleme birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir, çünkü bitkinizi kabından veya içinde bulunduğu ortamdan çıkarmanıza gerek kalmayacaktır. Yani bitkinizin görsel durumunu bozmadan bakımını yapabilirsiniz. Aynı zamanda her gün düzenli yapacağınız bir sisleme ile hem bitkiniz ile aranızda bir bağ kuracaksınız, hem de bitkinizin yüzeysel su ihtiyacını düzenli olarak karşılarsınız. Ama unutmayın ki sisleme sadece yapraklara gelecek, bu suyun da bir kısmı buharlaşacak ve orta vadede bitkinizin su ihtiyacını karşılayamayacaksınız. Unutmayın ki bitkinin üzerindeki trikomelerde suyun büyük bir kısmını kendine alıp, diğer bitki kısımlarına suyun gitmesini engelleyecektir.

Hafif bir sisleme daha yoğun yapılacak olan sulamalar arasındaki zaman aralıklarında uygulanması faydalı bir seçimdir. Ama sadece sprey ile sulama yapmak istiyorsanız, yaptığınız sislemenin yoğun olduğuna, bitkinin tüm kısımlarına suyun geldiğinden emin olun ve haftada bitkinizin tür özelliklerine göre 3 - 7 defa sulama yapın. Gri, kurakçıl özellikteki Tillandsialar için sabah yapılacak olan bir sisleme iyi olacaktır. Eğer çok seyahat eden biriyseniz  ve evde olmadığınız zamanlar fazla ise genel olarak kurakçıl türlere yönelin.  Kurakçıl türler için hafta da 1 - 2 kere yapılacak olan iyi bir sisleme yeteri olacaktır. Mesic türler için ise sisleme hariç diğer seçenekleri de  da uygulamanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Fazla spreylemenin eviniz için bir diğer sıkıntısı da ev mobilyalarında bırakacağı lekeler, elektronik eşyalarda yaratacağı sıkıntılar olabilir. Bu durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız biraz sonra bahsedeceğimiz seçenekleri  kullanmanızı öneririz.

2) Yıkama

Birçok Tillandsia düzenli yağış ve yeterli nemin olduğu yağmur ormanlarından temin edilmektedir. Bu türlerin ev ortamında daha düzenli bir bakıma gereksinimleri olacaktır. Bazı kurakçıl türlerinde çok yaprakları olduğundan, iyi bir sulamaya ihtiyaçları olacaktır. Bu bitkileri su ile yıkamak, sislemeden daha yoğun bir sulama sağlayacak ve bitkinizin daha fazla su almasını sağlayacaktır. Bitkinizi uzun süre bir musluğun altına tutun, tutarken çevirin ve her tarafın ıslandığından emin olun. Bu uygulamayı haftada 2 ile 4 kere arasında tekrarlarsanız bitkiler için gerekli suyun alınmasını sağlayacaktır.

3) Suda Bekletme

Bu sistem yapılabilecek en yoğun sulamadır ve bitkinin suya doymasını sağlayacaktır. Temiz bir kaba temiz su doldurun. Bitkinin tamamı suya girecek şekilde kabın içine yerleştirin. Haftada bir yapılacak olan uygulama için, bitkilerin suyun içinde 1 - 2 saat kalması yeterli olacaktır. Uzun bir bekletme fazladan bir bardak su içmek gibi olacaktır ve bitkinin su ihtiyacının daha uzun süre karşılanmasını sağlayacaktır. Eğer bitkilerinizde kuruma ve sudan kaynaklanan bozulmalar görüyorsanız 5 saate kadar tutabilirsiniz.

Yetersiz Ve Aşırı Sulama

Eğer yaptığınız sulama hakkında kafanızda soru işaretleri varsa, sulama aralarında bitkinizi gözlemleyin ve inceleyin. Ölmeden çok önce sulamanızın hatası konusunda, size bu konuda uyarılar verecektir. Yapraklar zayıflayıp solmaya başlayacak ve yaprak uçlarında kıvrılmış yanıklar göreceksiniz. Eğer sadece sisleme yapıyorsanız ve yukarıdaki belirtiler ortaya çıktıysa, diğer seçenekleri deneme zamanız gelmiş demektir. Birçok kurakçıl tür yeterli sulamadan sonra eski güzel ve sağlıklı haline dönecektir. 

Aşırı sulama bu bitkiler için çok sık rastlanan bir sıkıntı değildir, hava ile temas hainde olan bitkiler fazla sudan kısa zamanda kurtulacaktır. Ama su kaynaklarını yanında olan bitkiler, mesela nemlendiriciler gibi fazla sudan çürüyebilirler. Bir başka sıkıntıda fazla su isteyen bitkiler ile beraber kullanılan tasarımlarda, diğer bitkilere verilen aşırı su çürümelere neden olabilir.

AyTaksitToplam Tutar
1Peşin194.70
2100.34200.68
367.53202.60
AyTaksitToplam Tutar
1Peşin194.70
2100.34200.68
367.53202.60
AyTaksitToplam Tutar
1Peşin194.70
2100.17200.35
367.17201.51
AyTaksitToplam Tutar
1Peşin194.70
2100.34200.68
367.53202.60
AyTaksitToplam Tutar
1Peşin194.70

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

  • Görüntülenme: 1157
  • Ürün Kodu: havmix-1001
  • Stok Durumu: 120
  • 194,70 ₺
  • Vergiler Hariç: 165,00 ₺

Etiketler: Tillandsia, Aranjman, Mix

Loading...
Loading...